عهد مشترک

سخنان حجت الاسلام والمسلمین آقایی در عهد مشترک

حجت الاسلام والمسلمین آقایی، قائم مقام نماینده رهبری(مدظله) در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در همایش کشوری عهد مشترک: چهار عنصر وراثت، تربیت، محیط و اراده در شکل گیری شخصیت افراد موثر است/ امام خمینی (ره)تمامی عناصر شکل دهنده شخصیت را در حد اعلی دارا بودند.

حجت الاسلام والمسلمین آقایی، قائم مقام نماینده رهبری(مدظله) در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در همایش کشوری عهد مشترک به میزبانی استان فارس گفت: در خصوص زندگی نامه امام خمینی(ره) گفتند: امام خمینی(ره) متولد شهر خمین بودند منتهی اصالتا اهل نیشابور. جد اعلی ایشان دین علی شاه به خواسته مردم نیشابور به این شهر آمدند.پدر حضرت امام (ره)،سید مصطفی در خمین به دنیا آمدند در همان جا ازدواج کردند بعد از آن برای تحصیل به نجف میروند در درس میرزای شیرازی حاضر می شوند و فخر المجتهدین لقب میگیرند و مجدد به خمین برمیگردند.فرزند اول در نجف به دنیا آمدند اما فرزند بعدی سید مصطفی یعنی برادران امام (ره) و و خواهران امام (ره) در خمین به دنیا می آیند و در خمین زندگی میکنند. البته اصالت اصلی جد امام خمینی (ره) به امام (ره) هشتم برمیگردد(سید محمد موسوی صفوی اردبیلی کردی).

حجت الاسلام و المسلمین آقایی افزود: سه عنصر در شکل گیری شخصیت انسان موثر است:اولین عنصر وراثت است مورد دوم نوع تربیت و سوم محیط زندگی. همانطور که قد و چهره را از اجدادمان به ارث میبریم روحیات نیز به همین گونه است.وقتی به اجداد امام (ره) و تبار نامه ایشان توجه کنیم عالم،شهید بسیار دیده میشوند.

وی در خصوص زندگی امام (ره) افزود: امام خمینی (ره) پدرشان را در پنج ماهگی از دست دادند.به پدر امام (ره) حمله کرده و پدرشان شهید شدند.مادر و عمه ایشان به تهران تشریف می آورند تا تقاص پدر امام (ره) گرفته شود که در آن زمان قاتل پدر امام (ره) اعدام میشود.پدر امام (ره) مجتهد و شناخته شده بودند. اقتدار و استقامت مادر امام (ره) در آن زمان زبانزد بود.در پنج سالگی مادر ایشان از دنیا می روند و در هفت،هشت سالگی عمه شان فوت میکنندو امام (ره) با سختی بزرگ میشوند البته نه از نظر مالی. امام خمینی (ره) از نظر وضعیت مالی در کودکی و نوجوانی مشکلی نداشتند. در در کودکی تفتگ اندازی را فرا گرفتند.ایشان در پانزده،شانزده سالگی سنگر سازی در اطراف خمین میکردند و به مقابله با متجاوزین خمین میپرداختند.و با تیر اندازی و سنگر سازی به دفاع از مردم میپرداختن و در آن زمان هنوز به صورت رسمی وارد سلک طلبگی نشده بودند.

ایشان گفت: امام (ره) از قبل از ۱۴سالگی در محضر برادربزرگ خود سید مرتضی پسندیده به تحصیل مشغول بودند.امام (ره) تا هفده ،هجده سالگی در خمین می مانند دروس اولی را میخوانند.بعد از آن تصمیم میگیرند به اصفهان بروند.متوجه میشوند که حاج عبدالکریم حایری در اراک هستند ۱۳۲۸ وارد اراک میشوند در سال۱۳۴۱امام (ره) با حاج عیدالکریم حایری به قم می روند و در انجا مستقر میشوند.

حجت الاسلام المسلمین آقایی افزود: امام (ره)(ره) تا سن ۲۷ سالگی ازدواج نکردند.در طول ده ماه چندین بار به خاستگاری دختر آیت الله میرزا محمد سقفی تهرانی رفتند تا بالاخره ازدواج امام (ره) صورت گرفت.

 قائم مقام نماینده رهبری(مدظله) در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان ادامه داد:امام (ره) کتابی به نام مصباح الهدایه الی الخلافه و الولایه ، در موضوع امام (ره) و ولایت در ۲۷ سالگی نوشتند.کتاب سنگینی است که مرحوم سید جلال الدین  آشتیانی که فیلسوف هستند می گویند معتقدم از قرن ۷و۸ تا الان چنین کتابی نوشته نشده است. امام (ره) در ۲۷ سالگی بار خود را بستند ایشان در سن جوانی فیلسوف ،مجتهد، عارف در عرفان عملی، اما طلبه پر شوری بودند .ایشان از ۱۵ سالگی نماز شبشان ترک نمی شد اما در جای خود آخر هفته به بازی می پرداختند و زیر بار زور نمی رفتند.امام (ره) آثار فقهی و عرفانی خود را تا سن سی سالگی نوشتند.

وی تاکید کرد: من و شما هم اگر میخواهیم  باری ببندیم باید تا سی سالگی ببندیم.اگر میخواهیم به رشته علمی،به عبادت به شخصیتمان به هوای نفسمان …سریع تر اقدام کنیم.این اتفاقات برای امام (ره) از دوران نوجوانی تا سی سالگی اتفاق افتاده است. اولین مورد وراثت امام (ره) بود که با مطالعه تبار ایشان و مادر و عمه ایشان متوجه تاثیر وراثت خواهیم شد، یکی هم نوع تربیت است. پدرایشان که مشخص مادر و به خصوص عمه بسیار خوب که ایشان را تربیت کردند.مورد بعدی محیط زندگی است.

حجت الاسلام المسلمین آقایی ادامه داد: این سه مورد را در زندگی امام (ره) میبینید.ایشان بلافاصله به حوزه آمدند در محضر بزرگان تحصیل کردند.ایشان در مدت هفت،هشت سال پیگیر آیت الله شاه آبادی بودند تا به ایشان عرفان بیاموزند تا اینکه ایشان به صورت شخصی آموزش دیدند.

قائم مقام نماینده مقام معظم رهبری(مدظله)در اتحادیه تاکید کردند: کتابی است به نام جوانی بزرگان که هر کسی در جوانی چه کار کرده است.هر بزرگی را که میبینید  مثل حضرت آقا هر شخصیتی که شکل گرفته از تربیت پدر و مادر است  البته به سه عنصر تربیت، وراثت و محیط یک عنصر دیگر اضافه میشود که اراده فرد است. این سه موضوع زمینه ساز است اما اصل همان اراده فرد است.امام (ره) هر سه زمینه ساز را داشتند به اضاف اراده.پسر امام (ره) سید مصطفوی هم همچنین اخلاق و شخصیتی داشتند.

وی افزود: اولین مورد در خصوص اراده امام (ره) نظم ایشان بوده است.امام (ره) در زندگی دقیقه و لحظه برایشان اهمیت داشته.همیشه سر ساعت حضور پیدا می کردند.شاگردان ساعتشان را با امام (ره) تنظیم میکردند.اگر کسی سوار بر وقتش نشود کارهایش طبق نظم نباشد بر هیچ چیز دیگری نمیتواند سوار شود.بیشتر عقب افتادگی در کارها در در کار فرهنگی و تشکیلاتی.به دلیل بی نظمی های ماست.

ایشان تاکید کردند:انسان اگر در سن هفده هجده  سالگی منظم باشد ارزش دارد نه اینکه به دلیل اجبار و شرایط منظم باشد.

قائم مقام نماینده رهبری(مدظله) در اتحادیه: امام (ره) از بچگی عبادتش را منظم انجام میداد.هر چند شرایط برای آزاد بودن داشتند.امام (ره) مثل ساعت در نجف همیشهیک ساعت و نیم بعد از اذان برای خواندن زیارت جامعه روبروی حرم حضرت علی می ایستادند و ایستاده دعا را میخواندند.دو بار این کارشان ترک شد که اولی به خاطر کودتا بود که به پشت بام رفتند و ایستاده دعا خواندند و یکبار هم به دلیل بیماری.ایشان با تب فراوان هم کارشان ترک نمیشد.

ایشان ادامه دادند:امام (ره) دستگیر میشوند ایشان در زندان انفرادی در همه این مسیر پیاده روی داشتند و هر روز زیارت صد لعن و صد سلامشان ترک نشده است.در ماه رمضان ده بار قران را میخواندند.امام (ره) در شب اخر زندگی به کما رفته با شنیدن اینکه اذان مغرب شده است به هوش امده نماز مغرب را با حرکت دادن چشم و لب میخوانند و مجدد به کما میروندو… . امام (ره) ۱۰اسفند به قم امدند بعد از دید وبازدید ها به خانه که رسیدند اولین صحبتی که به پسران حاج احمد اقا داشتند این بود که میدانی چرا ۱۵ سال تبعید شدم؟برای اینکه من گفتم به مردم تکیه میکنم،باید میگفتم من به خدا تکیه میکنم.با اینکه امام (ره) مردمی ترین رهبر دنیا بودند.

وی افزود: هرچه زندگی امام (ره) مطالعه شود کم است.یکی نظم که مال خود امام (ره) است یکی ارتباط با خدا و دیگری ارتباط با مردم است که از ویژگی های امام (ره) بوده است

حجت الاسلام والمسلمین آقایی با اشاره به صحبت های شهید مطهری در رابطه با امام(ره) گفت: اقای مطهری میگویند چهار آمن در امام (ره) دیدم :آمن به ربه ،آمن به قومه، آمن به سبیله، آمن به هدفه.ایشان به این چهار مورد ایمان داشت.اگر هر چهارتا را باهم داشته باشید موفق خواهید شد و از همه بالاتر خدا، امام (ره) هم خدا باور و هم مردم باور بودند.

وی در پایان گفت: سه نکته در ویژگی های امام (ره):نظم در بعد شخصی ارتباط با خدا و توکل در بعد ارتباط خدا و ارتباط با مردم و با این ها کار خود را پیش بردند.از همه دوران زندگی امام (ره) میشود درس گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این معادله را حل کنید ;) *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن